Rss

W 2009 roku zapowiada się sporo zmian w zarządach spółek

Data publikacji: 11 grudnia 2008
W 2009 roku zapowiada się sporo zmian w zarządach spółek Autor: Małgorzata Kwiatkowska, Gazeta Prawna

Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna i słabsze wyniki sprawią, że na początku 2009 roku przyspieszą zmiany kadrowe w zarządach spółek. Wymiany kadr można spodziewać się po publikacji wyników rocznych w lutym.

Od listopada w co najmniej pięciu spółkach na GPW doszło do zmian w zarządach. Spośród nich jedynie deweloper LC Corp przyznał, że prezes Konrad Dubelski został odwołany z powodu niezadowalających wyników finansowych i niezrealizowanych założeń budżetu. Jego miejsce zajął członek rady nadzorczej LC Corp.

Firmy rekrutujące menedżerów na najwyższe stanowiska spodziewają się, że zapotrzebowanie na kadrę zarządzającą z powodu spowolnienia gospodarczego dopiero wzrośnie. - Obecnie nie ma jeszcze paniki, choć wyczuwa się napięcie w zarządach spółek. Menedżerowie starają się reagować na pogarszające się wyniki spółek, a akcjonariusze na razie się przyglądają i nerwowo oczekują lepszych rezultatów - ocenia Monika Ciesielska, prezes Carpenter Consulting.

Jednak na początku przyszłego roku na rynku powinno pojawić się zapotrzebowanie na menedżerów z doświadczeniem w restrukturyzacji i dostosowywaniu działalności firm do pogarszających się warunków gospodarczych. - Szacujemy, że już w I kwartale 2009 r. w zarządach spółek potrzebni będą menedżerowie od zadań specjalnych, optymalizujący koszty, operacyjni, wskazujący kierunek zmian, aby przetrwać najtrudniejszy na rynku okres. Spółki, które nie zareagują odpowiednio, szybko będą w trudnej sytuacji. Rynek pracy również ma swoje ograniczenia - dodaje Monika Ciesielska /.../