Badania
i Publikacje

Zapraszamy do lektury

Podtrzymanie kultury organizacyjnej w rok od rozpoczęcia pandemii

wtorek, 23 marca, 2021
@IMSA Search Global Partners

Od wybuchu pandemii minął już rok. Od roku pracujemy z domu, wirtualne spotkania stały się nową normą, a pozostawanie w kontakcie ze współpracownikami jest bardzo ograniczone. Raport Gallupa analizujący wskaźniki zdrowia i dobrego samopoczucia, wskazuje, że dorośli zgłaszają, że zmagają się ze stresem i zmartwieniami, szczególnie ci, którzy pracują w domu, jednocześnie opiekując się dziećmi. Osoby dorosłe nie będące w związkach, skarżą się na samotność. Organizacje, które stawiają na współpracę zespołową i innowacje, stanęły właśnie w obliczu nowych wyzwań.

Nowe hybrydowe miejsce pracy

Po pełnym roku pandemii możemy z cała pewnością stwierdzić, że eksperyment dotyczący pracy zdalnej zakończył się sukcesem. Z punktu widzenia pracowników, którzy chcieli zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym i wyeliminować codzienne dojazdy, obecna sytuacja jest preferowana. W pozostałych przypadkach wygląda to nieco inaczej. Indeks doświadczeń pracowników pracujących zdalnie, oparty na danych z ankiety przeprowadzonej wśród 9032 pracowników umysłowych w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii i Australii, pokazał, że przytłaczająca większość z nich – 72%, preferuje kombinację pracy w biurze z pracą zdalną.

Firmy planują wdrożenie hybrydowych miejsc pracy. Zwiększone środki ostrożności, ograniczone przestrzenie robocze i zmieniające się harmonogramy łączące pracę zdalną z osobistą, staną się normą. Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę pracowników w biurze i zespoły rozsiane po całym świecie, utrzymanie silnej kultury korporacyjnej jest niezbędne do utrzymania zaangażowania pracowników i wysokiej wydajności.

Zdefiniuj, przeanalizuj i wzmocnij swoją kulturę korporacyjną

Kultura organizacyjna w firmie ma szczególne znaczenie. Sprawia, że firma jest postrzegana za wyjątkową, przyciąga (lub zraża) pracowników. Napędza zaangażowanie, które bezpośrednio wpływa na wydajność pracy. Według Gallupa „To dzięki doświadczeniu pracowników organizacje mogą utrzymać kulturę organizacyjną, niezależnie od tego, gdzie pracownik jest zlokalizowany. Koncentrując się na tworzeniu wirtualnego i hybrydowego środowiska pracy, organizacje wzmocnią i zainspirują wszystkich pracowników do jak najlepszej pracy ”. Konkluzja – silna kultura organizacyjna jest kluczem do biznesu.

W nowym hybrydowym środowisku pracy, utrzymanie kultury korporacyjnej wymaga strategii i planowania. Pierwszy krok – audyt: sprawdź, gdzie znajduje się Twoja firma, aby zrozumieć, czy kultura organizacyjna firmy jest dobrze zdefiniowana i komunikowana. Określ, czy doświadczenie pracownika jest zgodne z doświadczeniem klienta i czy wynika z niego odpowiedni wynik finansowy. Ożywienie kultury biurowej oznacza inwestowanie w narzędzia do współpracy, platformy innowacji i kreatywne programy. Aby jeszcze bardziej wzmocnić kulturę organizacyjną, rozważ następujące kwestie:


Pełna treść artykułu: Maintaining Company Culture a Year into the Pandemic

„Pani Moniko, szukam pracy. Jestem gotowy się przebranżowić.”

wtorek, 09 marca, 2021
@Monika Ciesielska
Switching industries
Tego typu deklaracje w ostatnich latach zdarzają się coraz częściej. Wynikają one z faktycznej chęci zmiany branży / zawodu, znalezienia nowych wyzwań…

IMSA Search kontynuuje ekspansję, dodając Rosję na mapie świata

poniedziałek, 01 marca, 2021
@IMSA Search Global Partners
Olga Selivanova-Shoff
IMSA Search Global Partners ma przyjemność ogłosić ekspansję na Rosję poprzez dodanie partnera zarządzającego Olgi Selivanova-Shoff i jej zespołu w Magnum Hunt…

IMSA Search rozwija się w Ameryce Łacińskiej otwierając biuro w Meksyku

piątek, 26 lutego, 2021
@IMSA Search Global Partners
Armando Ajuria
IMSA Search Global Partners z przyjemnością ogłasza ekspansję na Meksyk, mianując Armando Ajuria na stanowisko Partnera Zarządzającego IMSA Mexico. Armando jest także…