Rss

Wiedza jest naszym biznesem. Jesienna konferencja IMSA w Belgii

Data publikacji: 3 grudnia 2018
Wiedza jest naszym biznesem. Jesienna konferencja IMSA w Belgii

IMSA International Executive Search rozszerza działalność o nowe kraje - Norwegię, Danię i USA. Uczestnicy IMSA Fall Meeting w Mechelen w Belgii dzielili się wiedzą i najlepszymi praktykami w zakresie poszukiwania i rekrutowania kandydatów, a także omawiali perspektywy wprowadzenia Artificial Intelligence w executive search.

Intensywna tematycznie konferencja miała miejsce 7-9 listopada 2018 w malowniczym, historycznym mieście Mechelen w Belgii. Pośród arcydzieł Rubensa i Van Dycka można było poczuć atmosferę złotej ery, mimo że to małe, uniwersyteckie miasto rozkwitło dzięki handlowi, koncentrując się na stosunkach międzynarodowych, rzemiośle i wiedzy. Podobny kierunek obrała dziś IMSA. Organizacja ogłosiła dołączenie nowych członków reprezentujących trzy nowe kraje:

IMSA USA - reprezentowana przez Mitchella Bergera (Howard-Sloan Search)

IMSA US / Miami - reprezentowana przez obecnego członka IMSA z Meksyku, Lizette Ibarra (Bleumind)

IMSA Norwegia - reprezentowana przez Jana Gunnara Storli (The Search House)

IMSA Dania - reprezentowana przez Martina Bo Sorensena i Jensa Christiana Jensena (Brinch & Partners)

Nowi członkowie zostali zaakceptowani w drodze głosowania, w którym uczestniczyli członkowie IMSA obecni na konferencji, reprezentanci krajów takich jak: Belgia, Chiny, Francja, Niemcy, Meksyk, Maroko, Holandia, Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Po przyjęciu nowych członków, IMSA liczy obecnie 24 kraje i 41 biur na całym świecie.

Sekrety executive search

Podczas dyskusji prowadzonych w Mechelen, wiele uwagi poświęcono najlepszym praktykom związanym z procesem rekrutacji i obsługą klienta. Członkowie wymieniali wiedzę związaną z  pozyskiwaniem i rekrutacją kandydatów, a także omawiali najbardziej cenione sposoby komunikowania się z klientami w trakcie prowadzenia procesu rekrutacji.

"Niesamowite było rozpoznanie różnic w podejściu do rekrutacji kandydatów. Nasi członkowie byli niezwykle otwarci w dzieleniu się wiedzą i wymianie wskazówek i pomysłów, które wypracowali podczas lat praktyki zdobytej w executive search"- powiedziała Monika Ciesielska, prezes IMSA, reprezentująca Polskę.

"Nasi członkowie chętnie dzielili się różnymi pomysłami i słuchali co mają do powiedzenia inni. Zadziwiające było to, że dyskusja uzmysłowiła ogromną wiedzę i doświadczenie drzemiące w IMSA, a także prawdziwe zainteresowanie zarówno sukcesem klienta, jak i kandydata - powiedziała Lizette Ibarra, członek zarządu IMSA oraz przedstawiciel Meksyku i USA / Miami.

AI w executive search

Podczas kolejnej sesji wymiany wiedzy, Jerry Chang (członek zarządu IMSA reprezentujący Chiny) przedstawił swoje badania dotyczące perspektyw wprowadzenia sztucznej inteligencji do procesu rekrutacji.

"Nasi członkowie uczestniczyli w dwugodzinnej prezentacji będącej wprowadzenie do Artificial Intelligence, rozszerzającą wiedzę na temat terminologii używaną w tym obszarze. Otrzymali dogłębną analizę różnych technologii i narzędzi sztucznej inteligencji, dostępnych obecnie w branży rekrutacyjnej" - powiedział Jerry Chang.

Technologia „machine learning” może być wsparciem dla Researchera. Będzie pomocna na etapie selekcji CV w ramach istniejącej bazy kandydatów. Maszyna dokona wstępnej selekcji,  zaproponuje aplikacje adekwantne do opisu stanowiska. Wprowadzenie sztucznej inteligencji może uczynić jeden z elementów procesu rekrutacji, o wiele bardziej kompaktowym i mniej czasochłonnym, jednakże nigdy nie zastąpi całkowicie roli i wiedzy wykwalifikowanego i doświadczonego head huntera. Czynnik ludzki zawsze będzie miał znaczenie, jeśli chodzi o usługi zorientowane na relacje, takie jak rekrutacja na wyższym szczeblu menedżerskim.

Przyszłość na światowych rynkach

Członkowie IMSA mieli niepowtarzalną okazję posłuchać Philippe'a Gijsels'a, dyrektora ds. Strategii w BNP Paribas Fortis, który dzielił się przewidywaniami na temat rynków finansowych na najbliższą przyszłość. Gijsels omawiał politykę Donalda Trumpa, która to kreuje wyjątkową sytuację na rynku finansowym. "Polityka America First zapewnia bezprecedensową płynność względem Stanów Zjednoczonych. W rezultacie, amerykańskie aktywa radzą sobie stosunkowo dobrze. I nie ma to nic wspólnego z gwałtownym wzrostem Nasdaqu "powiedział Gijsels. Zauważył również, że obecna sytuacja jest mocno związana z pytaniami, które niepokoją dziś prawie wszystkich analityków. Czy USA ma do czynienia z „bańką” tak jak w 2000 roku? Jakie są zagrożenia związane z amerykańską historią sukcesu? Jaki wpływ ma fala innowacji nadchodząca z Chin? Czy sektor farmaceutyczny i biotechnologiczny nadal oferuje możliwości rozwoju? I co najważniejsze: w jaki sposób wpłynie to na międzynarodowy biznes i samych przedsiębiorców?

"Bardzo imponujące spotkanie, podczas którego omawiano wiele pomysłów. Czterech nowych członków dołączyło do naszej wspaniałej i dynamicznej roganizacji, a wszyscy uczestnicy zostali wzbogaceni o nowe pomysły i nowe przyjaźnie, pracując razem, by kreować IMSA jako  jako "odniesienie "w executive search" podsumował Patrick Van Lijsebetten (IMSA Belgium), gospodarz spotkania w Mechelen.

Świat korporacji brnie do przodu z zadziwiającą szybkością. Nieustannie pojawiają się nowe koncepcje. Ponieważ dzielenie się wiedzą i pomysłami jest podstawą i wartością IMSA jako organizacji, jej członkowie już czekają na spotkanie wiosenne w 2019 roku, które odbędzie się we Włoszech.