Rss

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

13 kwietnia 2015 @Maria Zemła


Według badań przeprowadzonych w ubiegłym roku, istnieje 5 głównych składników przyjaznej rozmowy kwalifikacyjnej. Aż 79% polskich pracodawców twierdzi, że życzliwa rozmowa rekrutacyjna jest kluczowym atrybutem pracodawcy, co pomaga przyciągać utalentowanych pracowników. Najważniejszymi elementami rozmowy są:

1. Informacje
Jeszcze przed rozmową istotne jest potwierdzenie dokładnego miejsca spotkania oraz przekazanie informacji na kogo, już w recepcji, powinien się powołać kandydat. Podczas rozmowy należy podkreślić nawet kilkukrotnie, że jeśli decyzja będzie negatywna na pewno otrzyma informację zwrotną.

2. Atmosfera
Kandydat to nasz gość, dlatego też należy pamiętać o ciepłym przyjęciu i już od początku budować dobrą atmosferę.

3. Odpowiednie przygotowanie
Nie ma dobrej rozmowy bez przygotowania. Dlatego też, należy przeprowadzić research branży i historii zawodowej kandydata oraz przygotować dokładny profil stanowiska.

4. Relacja partnerska
Najważniejsze jest aby znaleźć wartościowego pracownika, który będzie odpowiadał profilowi stanowiskowemu i jednocześnie będzie odpowiednio zmotywowany do zmiany pracy/podjęcie nowego wyzwania. Dlatego ważna jest otwarta, swobodna komunikacja oparta na przekazywaniu rzetelnych informacji.

5. Głos kandydata
Pod koniec wywiadu rekrutacyjnego dobrze byłoby oddać głos kandydatowi i zapytać czy ma jeszcze jakieś pytania, zastrzeżenia.

Źródło: www.hrstandard.pl