Rss

Co jeść, aby zachować produktywność

Co jeść, aby zachować produktywność

23 października 2014 @Maria Zemła


Przypomnij sobie swój ostatni najbardziej produktywny dzień w pracy, a teraz sięgnij pamięcią jeszcze wstecz i powiedz nam co tego dnia jadłeś na śniadanie czy lunch?

Kiedy analizujemy jakie czynniki wpływają na naszą efektywność w pracy, pożywienie jest jednym z kluczowych. Dla tych z nas, którzy chcą dawać świetne prezentacje, nie mieć zaległości w mailach i dotrzymywać terminów, odpowiednie jedzenie jest po prostu paliwem, bo to przede wszystkim właśnie pożywienie wpływa na nasze procesy poznawcze.

Oto 3 elementy codziennej strategii, które z pewnością pomogą Wam zwiększyć efektywność w pracy:

1) Zaplanuj zawartość swojego talerza zanim poczujesz głód. Jeśli wiesz, że idziesz na lunch o 13:00, zaplanuj swój posiłek rano, a nie o 12:30. Badania pokazuję bowiem, że jesteśmy odporniejsi na wybór cukrów, tłuszczów, sody i soli w swoich posiłkach w perspektywie przyszłej, niż teraźniejszej.

2) Nie wybierał dużych, wysoko węglowodanowych posiłków na lunch. Lepiej, jeśli glukozę, a więc przekąski węglowodanowe tj. kanapka, owoc czy sałatka z ryżem będą dostarczane organizmowi systematycznie przez cały dzień w mniejszych ilościach. Unikniesz dzięki temu nagłego spadku energii. Dobrym wyborem są również węglowodany złożone, a nie proste.

3) Naszykuj wcześniej zdrowe przekąski w dostępnych, widocznych miejscach tak, aby uniknąć pokusy na te niezdrowe. Umieść pojemnik z migdałami przy komputerze na linii widzenia. Użyj automatycznego usługi przypominania w Outlooku, aby uzupełnić zapasy. Przynieś worek owoców do biura w poniedziałek, tak aby były dostępne przez cały tydzień. Badania pokazują, że im więcej w naszej codziennej diecie warzyw i owoców, tym bardziej i dłużej produktywni oraz zadowoleni pozostajemy. Zatem kolejny powód, obok świetnej sylwetki, dla którego warto jednak dbać o zawartość naszych talerzy.

Oczywiście my w Carpenterze też staramy się stosować do powyższych wskazówek :)